Home » Wiadomości » Informacje ze świata » Carlton Irish ...
Carlton Irish Para-Badminton International

Turniej Carlton Irish Para-Badminton International 22-26.06.2016 przejdzie do historii polskiego parabadmintona, jako pierwszy ze złotym medalem zdobytym dla Polski przez kobietę. Do tej pory Bartłomiej Mróz przyzwyczajał nas do medali tego koloru, a tym razem to Katarzyna Ziębik z Warszawy staje na najwyższym stopniu podium w klasie SL3. Pani Katarzyna od kilku lat gra w badmintona a przygodę z parabadmintonem rozpoczęła w kwietniu w Turcji, skąd przywiozła swój pierwszy medal (brązowy w mixta z B. Mrozem). Sukcesy sportowe idą w parze z managerskimi i Katarzyna Ziębik jest wspierana przez Energoprojekt Katowice (EPK).

Już pierwszego dnia K. Ziębik zapewniła sobie medal pokonując Japonkę Asami Yamada 22:20 23:21. Tu w drugim secie wynik był niekorzystny na przerwę 5:11. W drugim meczu z zawodniczką z Walii Nicolą Tustain ciężko było w pierwszym secie 21:16, a w drugim wygranym 21:7 zdecydowanie dominowała nasza zawodniczka. W trzecim spotkaniu, które było rozgrywane w niedzielę, należało wygrać z Joshi Manasi [IND] co najmniej jednego seta. Plan się powiódł i Kasia z Irlandii wróciła ze złotym medalem.
Wspomniany wcześniej Bartłomej Mróz dopiero w półfinale singla SU5 natrafił na skuteczny opór stawiony przez Japończyka Taiyo Imai, młodego i bardzo dynamicznego parabadmintonistę. Do porażki Bartka przyczynił się również ból ręki, który nie pozwolił w drugim i trzecim secie na tak silne smecze jak w poprzednich meczach.

Natomiast w półfinale debla klasy SU5 z udziałem Bartłomieja Mroza i Tay Wei Ming z Singapuru, przeżyliśmy horror z dobrym zakończeniem. W pierwszym secie przegranym, sporo błędów sprawiło, że rywale Gi Yeon Kim [KOR]/Tetsuo Ura [JPN] przez cały set kontrolowali wynik. W drugim sytuacja była beznadziejna. Japończyk z Koreańczykiem prowadzili już 15-9. Od tego momentu stan meczu zmienił się na prowadzenie naszych 18-15. Doskonałe uzupełnianie się i świetna gra z tyłu i na siatce dała naszym zwycięstwo. W trzecim, rywale objęli szybko prowadzenie i na zmianę było 11:6. Bartek z Tayem robili co mogli, ale rywale cały czas bezpiecznie prowadzili. Kilka udanych akcji znów dało nam nadzieję na powtórkę sytuacji z drugiego seta. W końcu nastąpił remis 18 -18 i kolejne 2 akcje dla każdego debla. Potem 20 punkt dla nas i mamy meczową lotkę. Świetna wymiana i gdy Bartek zmierzał do boku, żeby odbić, poślizgnął się i lotka odbita poleciała na aut. Znów remis 20-20. Serwuje Tay, a Koreańczyk Kim puszcza licząc na aut, ale lotka w linii i mamy 21. Kolejny krótki serw, szybka wymiana ze smeczami i obronami, zakończona trafieniem Kima w siatkę, co spowodowało ogromną radość całej naszej ekipy.

W finale była wyrównana walka i po raz drugi w historii udało się Bartkowi z partnerem urwać seta Malezyjczykom Liek Hou Cheah/Hariol Fozi Saba. Aktualni mistrzowie świata jednak później pokazali klasę i nie pozwalali na więcej Bartkowi i Tayowi, wygrywając ostatniego seta 21-11. Tak więc kolejne dwa medale srebrny w debla i brązowy w singla dorzucił Bartek Mróz do swojej bogatej kolekcji.

W turnieju startowali jeszcze Jakub Sikorski WH1, Denis Grzesiuk SL4 i Grzegorz Jednaki SS6. Niestety tu żaden z zawodników nie odnotował zwycięstwa w swoich grach. Na dodatek partner deblowy G. Jednakiego odniósł kontuzję i pozostałe dwa mecze grupowe z ich udziałem nie odbyły się.
Najbliżej wygrania seta w deblu byli w swoich klasach J. Sikorski i D. Grzesiuk, którym do celu zabrakło 2 i 4 punktów.

W ekipie oprócz trenera Tomasza Zioło, była jeszcze Anna Sikorska – asystent osoby niepełnosprawnej, która zajmowała się dodatkowo dokumentacją fotograficzną i video rejestracją meczy.
Wszyscy zawodnicy na turniej Carlton Irish Para-Badminton International do Antrim polecieli dzięki sponsorom: