Home » Wiadomości » Informacje ze świata » Wreszcie medale ...
Wreszcie medale Mistrzostw Świata!

Bartłomiej Mróz został podwójnym wicemistrzem świata w para badmintonie. Zawody odbyły się w Dortmundzie w dniach 5-10 listopada 2013.

Bartek – aktualny wicemistrz Europy był w gronie faworytów dzięki wysokiej pozycji w rankingu światowym, wywalczonej po zwycięskich turniejach w Turcji i Hiszpanii. Ostatnim sprawdzianem przed mistrzostwami był turniej Para Games w Bredzie w Holandii w połowie października. Tam też Bartek był bezkonkurencyjny pokonując rywali w singla i debla.

W Dortmundzie, po wygranej grupie i zwycięstwie w kolejnym pojedynku z zawodnikiem gospodarzy trafił do najlepszej ósemki. W tym gronie był jedynym Europejczykiem. Pozostali rywale to, jak przystało na badmintona, sami Azjaci. Ale to dla Bartka nie była żadna przeszkoda. Pokazał rywalom, że jest zawodnikiem światowego formatu, odprawiając kolejnych pretendentów do medalu. W finale singla i debla (występował w parze z Ilkerem Tuzcu z Turcji) spotkał się z „jedynką” światową Malezyjczykiem Cheak Liek Hou. Niestety, w ostatnich pojedynkach triumfował rywal z Azji, któremu Bartek nie ustępował w umiejętnościach. Przegrana była sumą zmęczenia ręki, w szczególności po sobotnich meczach singlowych.

Medal Polaka jest historycznym wydarzeniem dla polskiego badmintona. Nasz kraj jeszcze nigdy w tej dyscyplinie sportu nie miał medalu w Mistrzostwach Świata.

Bartek jest zawodnikiem niepełnosprawnym – urodził się bez prawego przedramienia. Gra w grupie SU5, gdzie przepisy i boisko nie różni się niczym od zasad dla pełnosprawnych. Reprezentuje klub MMKS Kędzierzyn-Koźle, studiuje na I roku AWF w Warszawie i trenuje w stolicy w ośrodku Kadry Narodowej. Jest stypendystą Marszałka Województwa Opolskiego.

Oprócz Bartka w Mistrzostwach wystartował jeszcze jeden zawodnik. Dariusz Supel musiał jednak przejść przed turniejem klasyfikację medyczną. Jadąc do Dortmundu nie miał pewności udziału w zawodach. Komisja lekarzy klasyfikatorów przeglądała dokumentację medyczną każdego, spośród blisko setki zawodników, dokonywała pomiarów i szczegółowych badań neurologicznych i ortopedycznych. W wyniku zawodnik otrzymywał potwierdzenie dopuszczające lub odmowę zakwalifikowania do para badmintona. Dariusz Supel pozytywnie przeszedł klasyfikację i mógł wystąpić w grupie SL4. Niestety kontuzja przerwała Darkowi udział w mistrzostwach już w pierwszym pojedynku. Niewiele osób wie kim jest nasz drugi reprezentant. Oto co o sobie napisał:

Nazywam się Dariusz Supel, jestem mieszkańcem Kędzierzyna - Koźla. Od 15 lat choruję na ZZSK (zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa), jest to schorzenie postępujące, przez co jestem osobą niepełnosprawną. Oprócz stałego leczenia medycznego podstawową częścią terapii jest ruch i ćwiczenia fizyczne. Pod koniec 2009 roku poprzez sugestie znajomych zjawiłem się na kortach badmintonowych. Początki były bardzo trudne, ale z czasem i czułem się lepiej i mój organizm zaczął dobrze znosić sposób poruszania się oraz wysiłek związany z grą. O para - badmintonie usłyszałem przy okazji spotkania trenera, obecnego Wicemistrza Świata Bartłomieja Mroza, Tomasza Zioło. Natomiast poprzez portale internetowe skontaktowałem się z Bartkiem, który zaprosił mnie na wspólny trening i tak rozpoczęła się nasza współpraca, która doprowadziła mnie do wyjazdu na niedawno zakończone Mistrzostwa Świata w Para - Badmintonie w Dortmundzie. Ponieważ był to mój debiut w zawodach para - badmintona, musiałem przejść klasyfikację medyczną, która umieściła mnie w kategorii SL4. Niestety występ mój zakończył się już w pierwszym meczu ze względu na kontuzję kolana, ale mimo tego warto było spróbować i tam być. Jestem amatorem, który jedynie przez okres poprzedzający wyjazd miał możliwość treningu pod fachowym okiem. Grywam w organizowanych turniejach amatorskich z osobami pełnosprawnymi, gdzie udaje mi się czasami plasować w czołówce. Warto trenować, pokonywać swoje słabości, aby przeżyć taką imprezę jak MŚ. Mam nadzieję, że po wyleczeniu kontuzjowanego kolana pozostanę na kortach i jeszcze długo ten sport będzie mi służył taką pomocą jak dotychczas. Między innymi dzięki niemu chodzę o własnych siłach, choć wg teorii medycznych od kilku lat nie powinienem podnosić się z łóżka. Polecam go wszystkim.

Polski Związek Badmintona wyposażył całą naszą 3-osobową drużynę w stroje reprezentacyjne. Natomiast MSiT pokryło koszty udziału w zawodach Bartka Mroza i trenera Tomasza Zioło.
Więcej, z dużą galerią zdjęć i meczy na www.mmks.bnx.pl

TZ, 21.11.2013

Linki do galerii zdjęć
Galeria Dortmund
Dodaj komentarz | Rozwiń wątki
Pożegnanie

Drogie badmintonistki, badmintoniści, entuzjaści, a także Ci, którzy entuzjastami badmintona najwyraźniej nie są, ale lubią sobie popisać na forum. Przez ostatnie 12,5 roku prowadziłem badmintonnews.pl. Kiedy zostałem przewodniczącym Rady Weteranów ...

© badmintonnews.pl
Dowiedz się więcej
Po zawodach »
Grand Prix Victora
II MP SS6
VI Mistrzostwa Polski Amatorów
VGP Ząbki
Styczniowy VGP Ząbek
Trzeci w sezonie Victor GP Ząbek
Wiadomości »
Pożegnanie
Badminton dla dzieciaków
Podwyższenie składek PZBad - pismo ...
Nowa lokalizacja i termin GRAND ...
Nowa formuła GRAND PRIX Amatorów w ...
Prośba o uzględnianie na turniejach ...
Informacje ze świata »
Bartek mistrzem Indonezji
Carlton Irish Para-Badminton ...
Para-Badminton Education Course
Złote Peru
World Championships w ...
Parabadminton - Indonezja ...
Ogłoszenia »
Obóz Letni w Piecniku
Kurs - trener badmintona
Nowości regulaminowe GRAND PRIX ...
Obozy letnie
Kurs trenerski
1% na Nicole Knysak
Reklama | Napisz do nas      
© 2002-2008 badmintonnews.pl